Anatomia RobotaRobotyka

Energia i systemy zasilania

Systemy zasilania robota mają kluczowe znaczenie dla jego zdrowia, niezawodności i skuteczności. Systemy zasilania obejmują wszystkie elementy robota, które współpracują w celu generowania, używania i oszczędzania energii. Bardzo trudno kontrolować profil mocy robota. Ważne jest, aby zespół projektowy wcześnie rozpoczął plan kontroli mocy. Co więcej, bardzo ważne jest, aby jeden inżynier był odpowiedzialny za ten wysiłek. Idealnie, jeśli komputer jest zaangażowany, daj zadanie inżynierowi, który może kontrolować funkcje oszczędzania energii samego procesora komputera. Każdy element robota, aż do ostatniej nakrętki i śruby, wpływa na zużycie energii. Dowiemy się, dlaczego tak jest później. W tej chwili zróbmy duży krok w tył i wykonujmy ćwiczenia umysłowe. Wyobraź sobie robota, który chcemy zbudować. Wizualizuj jego formę, kształt i masę. Teraz zdejmijmy nasze kolektywne okulary i zobaczmy robota jako dużą, rozmytą bryłę metalu i plastiku. To tylko masa materiału, którego porcje mogą przemieszczać się z miejsca na miejsce. Czy będzie miał wystarczającą ilość paliwa, aby dotrzeć tam, gdzie idzie i wykonać swoje zadanie? W przypadku robota zasilanego bateryjnie jest to bardzo ważne pytanie. Oglądanie robota jako pojedynczej masy ułatwia zrozumienie wstępnych obliczeń energetycznych.

Energia

Kiedy pierwsi naukowcy zajmujący się rakietami zaczęli budować rakiety, natychmiast stawili czoła bardzo podstawowym prawom fizyki. Jak na przykład mogliby umieścić satelitę na orbicie? Jak mogli umieścić dwóch astronautów na Księżycu i odzyskać ich? Ostatecznie wszystko sprowadzało się do jednej kwestii: energii. Kontrola energii w robocie to świetny sposób na zbliżenie się do projektowania systemów zasilania. Energia, od której naukowcy musieli zacząć, była paliwem rakietowym. Problem lądowania Księżyca Apolla polegał na tym, że dwóch astronautów i Lunar Excursion Module (LEM) . Ile paliwa byłoby potrzebne i jak by to zrobić? Pewnie usiedli z jednym kawałkiem papieru podczas lunchu i wykończyli go w 10 minut. Obiad prawdopodobnie poszedł coś takiego. Ustalili masę LEM i astronautów na około 48 000 kg. Po tej wadze mogli zorientować się, ile paliwa potrzeba by przenieść LEM z ziemskiej orbity na księżyc. Co więcej, mogliby oszacować energię potrzebną do podniesienia statku LEM i statku kosmicznego Apollo (129 000 kg) na orbitę ziemską w pierwszej kolejności. Potrzebowali skutecznego sposobu na wykonanie zadania i opracowali trzyetapową koncepcję rakiety Saturn. Zrzucenie stopni rakiet Saturna na orbicie nie pozwoliło na przeniesienie ciężaru całej rakiety na orbitę. Jestem pewien, że w ciągu kilku minut zakończyli obliczenia energii surowej. Wymyślili trzyetapową rakietę Saturna i gąsienicę stojącą na wysokości 111 metrów i masę 6 milionów kilogramów (około 6000 ton). Jestem pewien, że usiedli i zamówili kolejną rundę margarit! Chodzi o to, że obliczenia nie są trudne i nie trwają zbyt długo. Powinniśmy być w stanie dość szybko określić wymagania energetyczne robota. Ale od czego zacząć? Pierwszą rzeczą do zrobienia, podobnie jak w przypadku projektu rakietowego, jest przewidzenie energii, która będzie potrzebna. Znamy przybliżony rozmiar robota, który chcemy zbudować. Wiemy też z grubsza, jakie rodzaje ruchów i działań musi wykonać robot. Możemy przewidzieć ilość energii, którą robot użyje do ruchu, gdy zostanie zaprojektowany na dwa różne sposoby: za pomocą obliczeń lub za pomocą pomiarów empirycznych.

OBLICZENIA

Patrząc na masę robota i wiedząc, jakie działania musi wykonać robot, często potrafimy obliczyć energię, która będzie potrzebna. Na przykład, jeśli wiemy ,że robot waży 50 kg (w zestawie baterie) i musi wspinać się po 6-metrowej drabinie 10 razy dziennie, możemy określić energię potrzebną do wspięcia się po drabinie za pomocą formuły PE = m x g x h:

PE = 50 kg x 9,8 m/s2 x 6 m = 2 940 dżuli Ponieważ 1 dżul wynosi 0,000278 watogodzin, 2940 dżuli to 0,817 watów. Z pewnością dostępnych jest wiele innych technologii akumulatorowych, ale wstępne obliczenia pokazują, że tylko jedna bateria AA NMH powinna mieć wystarczającą energię, aby jeden robot wspiął się po drabinie. Wymagamy 0,817 watogodzin energii, a bateria może zawierać 1,8 wata. Mamy margines około 2 do 1. Nie jest tak źle, ciągnąc robota wielkości 12-letniego chłopca na długiej drabinie z jedną baterią. Oczywiście, aby zrobić to 10 razy, potrzebujemy 10? 0,817 watogodzin, czyli 8? watogodziny. Więc potrzebujemy kilku baterii NMH typu D, aby dostarczyć 15? watogodziny. Zobaczymy trochę, że margines od 2 do 1 może nie wystarczy. Wnikliwy obserwator zauważy, że dodanie większej ilości baterii do robota zmienia masę! To prawda. Wystarczy dodać wagę baterii do ciężaru robota i ponownie wykonać obliczenia

POMIARY EMPIRYCZNE

Innym sposobem oszacowania mocy, jakiej potrzebuje robot, jest zbudowanie modelu robota i wypróbowanie go. Praktycznie mówiąc, nie musimy budować całego robota; raczej możemy to zasymulować pośpiesznie zbudowaną makietą. Wystarczyłoby zbudować mechanizmy napędowe i obciążyć symulowane podwozie z odpowiednią masą (być może z cegłami). Następnie symulowany robot może zostać poddany testom, a spust mocy można zmierzyć bezpośrednio. To okaże się dość dokładnym sposobem oceny ilości energii, która będzie potrzebna. Bierze pod uwagę prawie wszystkie nieefektywności, które mogą zrzucić prognozę energii, która może być tylko obliczona

PORÓWNANIA

Czasami możemy znaleźć systemy, które muszą wykonywać zadania podobne do tego, co musi wykonać nasz robot. Na przykład, jeśli robot musi ważyć 3000 kg. i poprowadzić 4 osoby górską drogą, możemy po prostu spojrzeć na samochód o podobnej wielkości i spróbować naśladować jego silnik i przebieg. Jeśli robot musi strzępić seler w małe jadalne ukąszenia, możemy rozebrać nasz Cuisinart i zobaczyć, jaki ma silnik. Jeśli porównania są bardzo bliskie, być może uda nam się wyciąć volkswagena lub Cuisinarta, zbudować go na naszym robocie i skończyć z tym! Nie zapominaj, że obliczamy i mierzymy energię potrzebną do poruszenia robota. Musimy również zapewnić energię do zasilania systemów komputerowych, czujników, tylnych świateł i wszystkich innych obwodów na robocie. Gdy mamy oszacowanie wymaganej energii, musimy odrobinę się wycofać i dodać robotowi trochę marginesu projektu. Z praktycznego punktu widzenia teoretyczne obliczenia pracy są bardzo trudne. Nieefektywność silnika, tarcie i wiele innych nieefektywności zużywa energię z akumulatora w bezużytecznej pracy. Lepiej jest mieć stosunek energii 4: 1 (lub wyższy) do wymaganej energii. Przetłumaczone na wydajność, oczekujemy, że nasz robot będzie 25 procent skuteczny. Jeśli robot wejdzie w kosmos, projektanci będą chcieli lepiej. Jeśli robot przechodzi przez pokój, istnieje większy margines błędu, ponieważ można go serwisować lub przeprojektować. Rysunek 6-1 pokazuje typowy 20-watowy silnik prądu stałego pracujący z wydajnością około 25 do 50%. Należy pamiętać, że wydajność zależy od momentu obrotowego, który silnik musi wywierać. Ponadto maksymalna wydajność nie występuje przy maksymalnej mechanicznej mocy wyjściowej.



Źródła energii

Energia może być pozyskiwana i magazynowana na wiele sposobów, ale nie przejdziemy do różnych rodzaje technologii akumulatorowej tu i teraz.
Zamiast bezpośrednio mówić o źródłach zasilania, wymieńmy cechy, które powinniśmy zwracać uwagę na poszukiwanie mocy:

•  Waga a energia Waga źródła zasilania jest głównym problemem w satelitach, systemach mobilnych i systemach przenośnych, takich jak laptopy. Niektóre baterie i ogniwa paliwowe będą lżejsze na watogodzinę niż inne. Z pewnością każdy mobilny robot powinien być tak lekki, jak to tylko możliwe, aby uniknąć wydawania niepotrzebnej energii.
Pojemność Ile baterii może być przechowywanych w watach? Jak kończy się jego przydatność mierzonego życia?
•  Prądy szczytowe Niektóre akumulatory są lepsze od innych przy dostarczaniu dużych prądów szczytowych. Poza sprawdzaniem wielkości prądu szczytowego, określ, jak długo bateria wytrzyma taki prąd. Może nie być w stanie tego zrobić przez bardzo długi czas.
• Czas życia Jakie mechanizmy mogą spowodować awarię baterii w miarę jej starzenia się?
•  Temperatura Czy bateria działa na wystarczającym poziomie w wymaganym zakresie temperatur?
•  Doładowanie Jak się ładuje? Czy są jakieś specjalne wymagania?
•  Koszt Jak droga jest bateria i czy można ją łatwo wymienić?
•  Bezpieczeństwo Omówiliśmy wiele niebezpieczeństw, jakie mogą stwarzać baterie. Czy zostały podjęte odpowiednie zabezpieczenia?
•  Rozgrzewka Czy bateria będzie wymagać odpowiedniego czasu rozgrzewania?
• Pomiar Czy bateria jest na tyle inteligentna, aby komunikować się z komputerem? W przeciwnym razie bateria jest stosunkowo przewidywalna pod względem charakterystyki ładowania/ rozładowania? Być może będziemy musieli zasymulować stan baterii w oprogramowaniu robota.
•  Dostępność Jak wyjątkowa jest bateria? Czy będzie wspierana przez branżę za kilka lat? Czy zamienniki będą dostępne na wolnym rynku?
Podobnie jak ludzie, roboty będą działały dobrze tylko wtedy, gdy będą wystarczająco nakarmione i ćwiczone w ich wnętrzu możliwości. Zrozumienie energii, mocy i ruchu jest kluczem do zbudowania udanego robota.